Sokan élnek a lakástakarék nyújtotta előnyökkel, hiszen az éves befizetések után 30%-os, maximum 72 ezer forint állami támogatás jár. Néhány kérdést azonban fontos tisztázni a szerződéskötés előtt.


1.) Mikor használható fel az összegyűlt megtakarítás?
A szerződésben vállalt lejárati idő után, ami akár 4, 5, 6, 8 vagy 10 év is lehet. A kiutalási időszak júliustól már csak 2 hónap. Ekkor intézi el a lakástakarék a törvényileg szabályozott adminisztrációs ügyeket. Csak ezután juthatunk pénzhez. Ügyeljünk arra, hogy van olyan lakástakarék, ahol egy 4 éves szerződés 45 hónapig tart, míg másnál 48 a megtakarítási idő. Ha nem tudjuk ezt az időt kivárni, érdemes áthidaló kölcsönt kérni, mikor is a saját befizetést, az állami támogatást, a betéti kamatot és a lakáskölcsönt a lejárati idő előtt megkaphatjuk és csak utána kell törlesztenünk. Előfordulhat, hogy olyan pénzügyi helyzetbe kerülünk, hogy nem tudjuk tovább fizetni a havi díjakat. Természetesen bármikor felmondható a szerződés, de azzal mindenképp számolnunk kell, hogy ebben az esetben nem jár az állami támogatás, és az elengedett számlanyitási díjat is megfizettetik velünk utólag.

2.) Hogyan kell igazolni a lakáscélú felhasználást?
Lakástakaréknál lakáscélra kell felhasználni a megtakarított összeget. Ezt 18 hónapon belül számlákkal igazolni is kell. Lakásvásárláskor elég az adásvételi szerződést felmutatni, míg felújításnál, bővítésnél, építésnél, korszerűsítésnél a lakástakarék által kiutalt értékben vagyunk kötelesek számlát felmutatni. Amennyiben lakáshitelt kívánunk törleszteni a kiutalt összegből, be kell mutatnunk a lakáskasszának a tartozásigazolást és a banki hitelszerződést.

3.) A megtakarításhoz kérhető lakáshitel automatikusan jár és az egészet fel kell venni?
Nem. A lakáshitel csupán egy lehetőség. Ha nem kívánunk hitelt felvenni, teljes egészében lemondhatunk róla. Ha csak egy kisebb összeget veszünk fel, mondjuk pár százezer forintot, jelzálog nélkül elintézhetjük. Ha viszont milliós összeget kölcsönzünk, hitelképességi és lakásvizsgálat után ingatlanfedezetet kérnek tőlünk.

4.) Hogyan kell teljesíteni a befizetéseket, le lehet tudni előre?
Erre is van lehetőség, de nem éri meg, ugyanis az állami támogatás csak az éves befizetések után kerül jóváírásra. Ráadásul az előre teljesítéssel nem lehet lecsökkenteni a lakástakarék futamidejét. A szerződésben foglalt összegnél sem érdemes többet befizetni, hiszen arra csak betéti kamatot számolnak fel.

5.) Mi történik, ha a lejáratkor még nem tudjuk felhasználni a megtakarítást?
Maximum a 10. évig még tovább fizethető az állami támogatással járó megtakarítás. Utána csak betéti kamattal gyarapodik pénzünk. Ha nem kívánunk a szerződésben foglaltaknál többet fizetni, bent hagyhatjuk pénzünket felhasználásig. Erre az időre azonban nem jár állami támogatás, csak kamat.

6.) Miben különböznek egyáltalán a lakástakarékok?

  • Eltérő lehet a számlanyitási díj. Időnként bizonyos feltételek teljesítése mellett el is engedik.
  • Az egyik társaságnál a 4 éves szerződés 45, a másiknál 48 hónap megtakarítást jelent.
  • Változó a betéti kamat is: 0,1%-3,0% között mozog.
  • Eltérő a megtakarítás összege.
  • Különböző lakáskölcsönnel járó feltételekkel találkozhatunk.


Forrás: https://www.lakastakarekelony.hu/