A gépjárműadó megfizetése gyakorlatilag mindenki számára kötelező. Célja, hogy a motorizáció költségeit megossza, és hogy az önkormányzatokat plusz bevételhez juttassa. Azonban a törvény előírása alapján vannak olyan kivételek, melyek mentesítenek az adó megfizetése alól. A mozgáskorlátozottak közlekedéséről szóló szabályozás alapján jár bizonyos rászorultaknak kedvezmény, és mentesség, de kérdés, hogy milyen esetekben. Például gyermek mozgáskorlátozottsága miatt jár-e gépjárműadó mentesség?


A gépjárműadóról szóló Törvény alapján a súlyos mozgáskorlátozott személy, a súlyos mozgáskorlátozott kiskorú, a cselekvőképességet korlátozó (kizáró) gondnokság alatt álló súlyos mozgáskorlátozott személyt rendszeresen szállító, vele közös háztartásban élő szülő egy darab 100 KW teljesítményt el nem érő, nem személy taxiként üzemelő személygépkocsija után legfeljebb 13.000.- Ft erejéig illeti meg a mentesség.

Tehát jár mentesség bizonyos esetekben azonban ezt igényelni kell, és a mozgáskorlátozottságot igazolni is kell. A mozgáskorlátozott bevallás benyújtása mellett be kell nyújtani a Magyar Államkincstár fogyatékosságot igazoló jogerős határozatot, 18 év alatti gyermek mozgáskorlátozottsága esetén az erről a tényről kiállított igazolás, vagy a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal által kiadott szakvéleményt.

Fontos megjegyezni, hogy a mozgáskorlátozottságot az ügyfeleknek a gépjárműadó mentesség igénybevételének megszerzéséhez igazolniuk kell. Tehát nem elég, ha ismert a tény, hanem azt igényelni is kell és a megfelelő dokumentumokkal alá is kell támasztani.